Máme to tu opäť. Jedna z najväčších káuz, ktorá zamávala Slovenskom bola kauza Váhostavu. Asi ju netreba bližšie približovať. Množstvo nevyplatených faktúr pre dodávateľov, živnostníkov, firmy za práce a služby, ktoré boli odvedené. Z pohľadu poctivých dodávateľov a poskytovateľov služieb je toto nočná mora. Zoberieš zákazku, o ktorej si myslíš, že je môže byť životná. Na to, aby si ju zvládol si zoberieš úver, najmeš zamestnancov, nakúpiš materiál. A makáš. Povyplácaš zamestnancov, náklady, samozrejme musíš odviesť štátu aj DPH, veď poriadok musí byť. Ale veď zmluva je podpísaná, peniaze určite prídu. A potom čakáš na zaplatenie faktúry. Veď ty si spravil, čo si mal. A tak čakáš a čakáš. Výsledok je verejne známy. Nedočkáš sa.
Prečo to opäť nevyskúšať?
Keď už to raz zafungovalo, prečo to nezopakovať? V stavebnom biznise sa stalo na Slovensku akýmsi národným športom nevyplácania faktúr. Po mnohých negatívnych skúsenostiach siahli viaceré slovenské firmy po zahraničných spoločnostiach, aby sa vyhli prípadným problémom, poškodeniu svojho mena a negatívnej publicite. A keďže niektoré slovenské spoločnosti fungovali, nazvime to jemným jazykom, veľmi pofidérne, viacerí investori, spoločnosti sa pri väčších zákazkách rozhodli logicky spolupracovať so zahraničnými firmami alebo ich dcérami. Vyberali spoločnosti, ktoré majú skúsenosti s veľkými projektmi, stabilné hospodárske výsledky a referencie. Vyzerá to tak, že ale ani to nie je zárukou seriózneho prístupu z druhej strany.
Inšpiroval sa český oligarcha J. Světlík kauzou Váhostav?
Z viacerých kútov Slovenska, či už zo stredného Slovenska, východu alebo západu sa čoraz hlasnejšie ozývajú hlasy viacerých spoločností, ale aj dodávateľov služieb a živnostníkov o nevyplatených faktúrach. Dve veci sú takmer na vlas spoločné, meno spoločnosti Vítkovice Slovakia a úplný nezáujem o komunikáciu zo strany uvedenej spoločnosti. Táto spoločnosť má viacero silných klientov, vrátane veľkých spoločností sídliacich na Slovensku akými sú US Steel alebo Železiarne Podbrezová a aj preto si služby tejto spoločnosti vybrali viaceré subjekty. A nielen vybrali, oni za tieto služby poctivo zaplatili. Očividne sa ale majiteľ spoločnosti rozhodol inšpirovať slovenským prípadom a kauzou Váhostavu. A jednoducho prestal vyplácať svojim dodávateľom, tí následne nemali a nemajú peniaze na vyplatenie vlastných ľudí a dostávame sa do začarovaného kruhu.. A na konci kruhu sú dodávatelia svojich služieb, za ktoré nedostali zaplatené a hlavu v smútku majú aj spoločnosti, ktoré Vítkovice Slovakia zaplatili, aby si odviedli svoju prácu. A kto je na začiatku na začiatku tohto začarovaného kruhu? Spokojný český oligarcha Ján Světlík, ktorý očividne núdzou netrpí.
Fotka: Idnes.cz
Celá debata | RSS tejto debaty